Üks helevalge tuvi lendas üle Inglismaa...


Sakala lehe jaoks kirja pandud ülevaade 11.veebruaril 2012 toimunud Inglise päevast.

Üks helevalge tuvi lendas üle Inglismaa...

Festival „MaajaIlm“ on võtnud  uue näo ja kuju. Aastaid Tartus toimunud maailmamuusikafestival on muutunud rahvuspäevade sarjaks, mis toimuvad kolm korda aastas Viljandis. Maa ja Ilma avas Inglise päev, mille kavas olid loeng, tantsutuba ja kontsert.

Peeter Volkonski ja Linconshires tegutsev muusika ja tantsuõpetaja Liam Robinson  olid seatud Inglismaa olemasolu üle arutlema. Tuleb välja, et suured rahvad pole oma pärimuse säilitamisega sugugi kergemas olukorras kui väiksemad. Võõra võimu all elamine soodustab oma identiteedist ja pärimusest kinni hoidmist. Inglased ei ole pidanud ajaloo jooksul oma traditsioone kaitsma samal moel kui näiteks šotlased või iirlased, mille rahvamuusika on tänapäeval maailmas palju tuntum. Ajalukku on kadunud ka vana Inglise torupill. Keegi ei tea enam, mis häält ta tegi ja kuidas seda mängiti. Väga vähe on alles perekondi või kogukondi, kus traditsioonid oleks katkematult säilinud. Inglise pärimuskultuur säilis paremini pigem koos väljarändajatega välja rännates, sest võõrsil hoiti enam omast kinni. Seetõttu on ka Inglismaal praegu tegutsevate rahvamuusikute näol tegemist pigem traditsioonide taastajatega. Aga sellegipoolest jääb mulje, et küla elab, sest Liam Robinson räägib uhkusega sellest, kuidas on tantsutubades võimalik kogukondi siduda. Olgugi, et inglise koolisüsteem ei paku mitte mingisugust inglise pärimuskultuuri õpetust ja lapsed teavad rohkem teistest kultuuridest kui enda omast.  Seega on Liami jaoks rahvamuusikaga tegelemine otsekui protest argmiaailma pealiskaudsuse ja üleilmastumise vastu.


„Rahvamuusika on muutunud kommertslikuks. Pillimehed käivad ringi kallite pillidega nagu oleks tegu pillide moedemonstratsiooniga. Paljud tahvad kuulsust ja raha. Minu elu on liiga lühike, et nende asjade peale mõelda. Minu soov on, et rahvamuusika jõuaks kõigini ja tooks meid kokku. Minu eesmärk on olla üks teiste hulgas, mitte raha teha. Et igaüks suudaks mõelda, et ma suudan seda teha. Tantsu abil saab ühendada külasid, tutvustada naabreid omavahel. Ma julgen avalikult tunnistada, et mulle meeldib rahvamuusika ja selles ei ole midagi imelikku,“ kõneleb Liam Robinson.

Midagi imelikku ei ole ka selles, et loengule järgnevas tantsude õpitoas eestlased inglise tantsudega suurepäraselt hakkama saavad. Kontratantsud on Eestis ju väga tuntud ja populaarsed. Kunagi tuli Briti saartelt mööda merd meieni ka Ingliska, mis tuntud Pärnumaal ja põhjarannikul. Kätlemine ja jalutamine, põimumine, väravate tegemine ja väravaist läbi minek teevad peolised nägupidi üsna ruttu tuttavaks.

Maailmamuusika vereringest jõudu ammutav Urban folk quartet suutis põhjamaises karguses Aita kogunenud peolised kenasti kaasa haarata. Joe Broughtoni, Paloma Trigáse, Frank Mooni and Tom Chapmani kvartett hiilgas virtuoosse pillimänguga ja hea ansamblitunnetusega. Nakatav esitus nakatas ka kuulajaid. „Eesti on imeline,“ õhkas ansambel hiljem oma Facebooki lehel. Jah, ongi imeline. Oleme rikas rahvas ja sellest, kuidas me oma pärimuskultuuri hoiame ja väärtustame on teistelgi õppida.

Kes aga ehedast inglise pärimusmuusikast rohkem aimu tahaksid saada, peaksid üles otsima ameerika folkloristi ja entomusikoloogi Alan Lomaxi  Inglismaa välitöödel salvestatud plaadid, kuulama millist muusikat tegid ja teevad Watersoni ja Copperi perekonnad, napsama plaadiriiulist natuke Steeleye Spani. Neile, kes veelgi kaasaegsemat Inglise muusikat kuulata sooviksid, võiks soovitada veel ansambleid Bellowhead ja the Demon Barbers.

Maailmamuusika on tänaseks kaasa ujumas muusika peavoolus ja on segunenud jõuliselt ka erinevate žanritega. Väga tänuväärne, et ka selles jões ujudes saab minna sügavamalt läteteni. Seetõttu on tänuväärne idee alustada suure pildi kokkupanekut väiksematest osadest ja püüda süveneda erinevate rahvakildude muusikasse. Inglise päev Aidas oli väärikas avalöök.  Ei saa enam öelda, et Inglismaa oli lukku pandud ja luku võti katki murtud. Inglismaa uks oli pärani valla ja kõik võisid veenduda, et ta on olemas. Järgmisena on Aidas tulemas Vene päev.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar